درباره انجمن


IpSan

هیات مدیره : انجمن مطالعات صلح
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
صفحه نخست             تماس با انجمن           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

انجمن جامعه شناسی ایران با همکاری انجمن علمی مطالعات صلح ایران برگزار می کنند

 

سومین همایش « کنکاش های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران »

 

نظریه سازی در جامعه شناسی کوششی است برای کسب دانش و بینش عمیق تر برای تببین مسائل اجتماعی و شناخت بهتر پدیده های زندگی اجتماعی و به مدد آن است که توانایی های لازم برای سازماندهی فعالیت ها به منظور حل مسائل اجتماعی، مداخله دانش بنیاد اجتماعی و برنامه ریزی برای توسعه کشور فراهم می گردد. بر این اساس انجمن جامعه شناسی ایران با همکاری تعداد قابل توجهی از نهاد ها و موسسات علمی، از جمله انجمن علمی مطالعات صلح ایران در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه مورخ 22 و 23 اردیبهشت ماه 1395 سومین همایش «کنکاش‌های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران» را با شرکت اساتید، صاحب نظران، پژوهشگران، جامعه شناسان و دانشجویان رشته‌های علوم اجتماعی کشور و همزمان با انتخابات هیات مدیره انجمن برگزار می کند.

زمان:

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395 از ساعت 8:30 تا 18

پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395 از ساعت 8:30 تا 12

مکان: تهران، بزرگراه جلال آل احمد، زیر پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، سالن ابن خلدون

 

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : سومین همایش « کنکاش های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران »، انجمن جامعه شناسی ایران، انجمن مطالعات صلح ایران، نظریه سازی،
لینک های مرتبط :


گزارش: انوشه دربندی

نشست همگرایی دینی و دیپلماسی صلح در خاورمیانه، از مجموعه نشست های انجمن علمی مطالعات صلح ایران با همکاری پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی در روز سه‌شنبه، 31 فروردین 1395 برگزار شد. این نشست با حضور و سخنرانی دکتر قانعی‌‌راد (از مرکز تحقیقات سیاست کشور و عضو هیئت مدیره انجمن علمی مطالعات صلح و انجمن جامعه‌شناسی ایران)؛ دکتر سید جواد میری (دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) و دکتر محمد منصورنژاد (پژوهشگر علوم دینی و سیاسی) به انجام رسید.

اولین سخنران نشست دکتر منصورنژاد، به ضرورت صلح از منظر دینی را پرداختند. ایشان با این مقدمه آغاز کرد که: صلح از همان ابتدا و در صدر اسلام هم امری حساس بوده است؛ پیامبر در صلح حدیبیه با واکنش اصحابش مواجه شد؛  خوارج محصول صلح علی (ع) دانست. وی در ادامه عنوان داشت که در نظریه‌پردازی علمی باید سه گام برداریم: توصیف؛ تبیین و تجویز. در بُعد توصیف، همگرایی دینی را با تأثیر مثبت بر صلح تعریف نمود. در توصیف به دنبال چرایی اهمیت همگرایی دینی در منطقه، از بُعد همگرایی مذهبی بیان می‌کند که اکنون اکثر افراد منطقه مسلمان هستند، با این وصف اگر مسلمانان نتوانند با هم همگرایی ایجاد کنند، چگونه می‌توان از همگرایی ادیان در منطقه حرف زد؟! در بین مسلمانان خاورمیانه، فقدان همگرایی واقعاً مسئله است.

 گزارشی از نشست همگرایی دینی و دیپلماسی صلح در خاورمیانه

دکتر منصور نژاد با اشاره به نشست اخیر دوحه در خصوص نفت، بیان داشت: فاجعه و طنز آنجاست که کشورهای خاورمیانه حاضرند لطمه بخورند اما به دیگر کشورهای منطقه لطمه بزنند و در واقع عمق شکاف‌ها و وجود بحران‌ها را از اینجا باید فهمید. به نظر وی کشورهای منطقه هم در سطح ملی در حال فروپاشی هستند و هم در سطح منطقه ای نیروها و دول خاورمیانه درحال تحلیل بردن یکدیگرند؛ به همین دلیل است که از خارج از منطقه طرح خاورمیانه جدید را برای کشورهای منطقه طرح‌ریزی می‌کنند.

ایشان در معتقد بر این است که درحالیکه طبق نگاه قرآنی مؤمنین نسبت به هم ولایت، محبت و مسئولیت دارند اما آنچه در منطقه شاهدیم این است که امروزه دین در میان کشورهای منطقه، لغلغه زبان است. در چرایی این بحران و انشقاق در منطقه وی بیان می‌کند که: نخبگان سیاسی و مذهبی در طول تاریخ تلاش‌های بسیاری در طول تاریخ برای همگرایی منطقه کرده‌اند، به طور مشخص هرچه صفویه در بُعد دینی در منطقه واگرایی ایجاد کرد، نادر شاه برای وحدت شیعه وسنی تلاش‌ها کرد. نخبه مذهبی هم سید جمال را معرفی می‌کند که در راه همگرایی دینی حتی تعمد داشت که مشخص نشود شیعه است یا سنی و با حتی اهل چه کشوری است، درواقع سید جمال الدین اسدآبادی به دنبال حکومت واحد اسلامی بود.

این پژوهشگر حوزه و دانشگاه در ادامه ابراز داشت که: هم قبل و هم بعد از انقلاب تحت عنوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، فعالیت‌های بسیاری انجام شده است، اما از درون این همایش‌ها و نشست‌ها هیچ تقربی درنیامده است. وی چرایی عدم موفقیت تلاش‌های مصلحان، نخبگان و رهبران در همگرایی دینی را در تاریخچه اختلاف عمیق و پیچیده در منطقه می‌داند؛ علاوه بر آن به بحث افراط اشاره می‌کند و بیان می‌کند: افراطیون و اقدامات آنها تمام زحمات مصلحان و نخبگان را به هدر می‌دهد. در این راستا به جمود و تحجر را بیان می‌کند و این تحجر و افراط را در هر دو گرایش شیعه و سنی می‌بیند.

منصورنژاد در مقام راه‌حل تجویز اعلام می‌دارد که اگر عامل اصلی همگرایی و حل تعارضات را صرفاً دین و مذهب قرار دهیم، اشتباه است زیرا ارزش‌های دینی ـ مذهبی حساسیت‌هایی دارد که ظرفیت خیلی زیادی برای جابجایی ندارند؛ بعلاوه امروزه منطقه با واگرایی چون تکفیر مواجه است. تکفیر درواقع نسبتی است که به شخصی می‌دهیم که معتقد به همان دین است و با کافر که نسبت افرادی با دین متفاوتند تمایز دارد

ادامه مطلب


نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : نشست همگرایی دینی و دیپلماسی صلح در خاورمیانه، پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی، انجمن علمی مطالعات صلح ایران، محمد منصور نژاد، سید جواد میری، محمد امین قانعی راد،
لینک های مرتبط :


بررسی ظرفیت های همکاری با جهاد دانشگاهی

   عصر چهارشنبه اول اردیبهشت 1395 در دیدار مسئولین انجمن علمی مطالعات صلح ایران با معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی  راه های همکاری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این نشست صمیمی دکتر سعید  پورعلی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی و تعدادی از مسئولین این معاونت فرهنگی و از سوی انجمن علمی مطالعات صلح ایران نیز دکتر مجتبی مقصودی، دکتر منصور رحمانی و دکتر طاهره ابراهیمی فر شرکت داشتند.

   در ابتدای این جلسه مجتبی مقصودی، رئیس هیئت مدیره انجمن صلح ایران گزارشی از کمیت و کیفیت فعالیت های این نهاد نوپا ارائه نموده و مطرح ساختند؛ این انجمن در بدو فعالیت ها، با حدود 150 عضو از متخصص و صاحب‌نظران از 9 رشته دانشگاهی با نگرش صلح فعالیت می‌کنند و  تا کنون نشست های ارزشمند و  مفید با حضور اساتید برجسته‌ای از جمله؛ دکتر محمد امین قانعی‌راد، دکتر سید جواد میری، دکتر محمد منصور نژاد، سردارحسین علایی، دکتر مقصود فراستخواه و دکتر علیرضا صادقی برگزار کرده ایم. ایشان در ادامه اظهار امیدواری کرد که با توجه به ارتباط خوب این انجمن با جهاد دانشگاهی بتوان کمیته‌ای اجرایی  برای همکاری‌های فی ما بین، برای رسیدن به نتایج مطلوب تشکیل داد.

   در طول یک سال اخیر انجمن توانسته است ضمن تشکیل کمیته اجرایی، دفتر انجمن را تجهیز و راه اندازی نماید و با بهره گیری از تخصص و تجربه تمامی علاقمندان گام های شمرده و محکمی را برای بسط فعالیت های علمی_ پژوهشی و آموزشی بردارد.

     در ادامه این جلسه دکترسعید پورعلی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی پس از ارائه گزارش مختصری از فعالیت‌های مختلف جهاد دانشگاهی، بر توجه ویژه این مجموعه بر توسعه زیر ساخت‌ها تاکید کرد.  به علاوه، جهاد دانشگاهی همواره سعی کرده بیش از 75 درصد از اعتبارات مربوطه خود را تأمین کند و از این جهت برای دولت کم هزینه و پربازده بوده است.

   معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ادامه داد: به دلیل توجه ویژه جهاد دانشگاهی، سازمان‌ها و مراکز تابعه آن، به فضای دانشگاهی و ارتباط مستمر با دانشجویان، این مجموعه توانسته موفقیت‌های چشمگیری از قبیل کسب رتبه اول خبرگزاری دانشجویان ایران، ارائه مقالات علمی، پژوهشی در همایش‌های داخلی و خارجی، تالیف و گرد آوری چندین جلد کتاب، ثبت چندین اختراع و بیش از 20 مقام در جشنواره خوارزمی کسب کند. او در ادامه به برگزاری 5 دوره مسابقات مناظره دانشجویی با موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی و ... توسط سازمان دانشجویان اشاره کرد و گفت:  در این مسابقات سعی کرده‌ایم از الگوهای مناظره جهانی استفاده کنیم و آن‌ را با توجه به شرایط فرهنگی و سیاسی کشور بومی سازی کنیم.

   دکتر پورعلی ادامه داد: هدف از برگزاری این مسابقات این است که از طریق آن بتوان شیوه گفت و گوی بدون جدل را به دانشجویان آموزش داد و در آینده بتوان این فرهنگ را از طریق جامعه دانشگاهی به عموم جامعه منتقل کرد. در این مسابقات از اساتید برجسته دانشگاهی به عنوان شورای علمی مسابقات و هیئت داوری بهره برده‌ایم. ایشان  به عملکرد حوزه های دیگر جهاد اشاره کرد و افزود: خبرگزاری قرانی ایکنا نیز با ساختار دانشجویی به 18 زبان مختلف دنیا خبر تولید می کند و دارای رتبه اول خبرگزاری‌های تخصصی است. همچنین مرکز افکار سنجی(ایسپا) در حوزه های مختلف همواره مستند ترین و کم خطاترین نظر سنجی ها را در اختیار عموم مردم و مسئولان قرار داده است. موسسه صندوق قرض‌الحسنه نیز با ایده بانک فقرا به جمع آوری منابع خرد برای کمک به دانشجویان می پردازد.

    دکتر پورعلی به زمینه های مشترک همکاری طرفین اشاره کرد که برگزاری کارگاه‌ها، شورای علمی گروه‌های پژوهشی، قراردادهای پژوهشی که گروه‌های پژوهشی در آن به فعالیت می‌پردازند و در داوری و اجرای پژوهش‌ها، هیئت داوری کنفرانس‌ها و سمینارها، همکاری‌های خبری، حمایت از گفت و گوهای علمی و ... از جمله این زمینه ها بود.

    پس از اظهارات معاون فرهنگی جهاد، طاهره ابراهیمی فر بازرس انجمن صلح ایران نگرش‌های اصلی در گرایش های انجمن را صلح جویانه دانست و مهم ترین  دلیل تمایل به همکاری با جهاد دانشگاهی را، شناخت و اعتماد کامل دانشجویان نسبت به این نهاد عنوان کرد. دکتر منصور رحمانی نیز بر شمردن ظرفیت های انجمن، همکاری های علمی، پژوهشی و آموزشی بین دو نهاد را مغتنم برشمرده و برای جامعه علمی، کشور و منطقه دارای ثمرات فراوانی دانستند.

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : جهاد دانشگاهی، سعید پور علی، انجمن علمی مطالعات صلح ایران، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی،
لینک های مرتبط :
 
   
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو